4 maja 1992r. - parafowanie umowy między Nysą a Lüdinghausen na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Nysie.
15 maja 1993r. - podpisanie umowy partnerskiej na zamku w Lüdinghausen.
4.03.2000r. - odbył się finał trzeciej edycji "Trytona Nyskiego" w imprezie tej uczestniczyli Karl - Heinz Kocar - przewodniczący Niemiecko - Polskiego Towarzystwa Lüdinghausen oraz radna Rady Miejskiej Josefine Kleyboldt.
29 - 31.03.2000r. - Burmistrz Janusz Sanocki, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Rogowski, Sekretarz Miasta Mirosław Aranowicz oraz tłumacz Beata Juralewicz uczestniczyli w uroczystości związanej z 1200 rocznicą nadania praw miejskich - Lüdinghausen. Główne obchody rocznicy odbyły się w dniu 30 marca 2000r.
Podczas uroczystej akademii na zamku w Lüdinghausen burmistrz przekazał władzom partnerskiego miasta obraz namalowany przez nyskiego artystę Ryszarda Szymończyka. W przemówieniu burmistrz mówiąc o partnerstwie między Nysą a Lüdinghausen stwierdził, iż może ono być przykładem dobrych stosunków opartych na poszanowaniu narodowej tożsamości i wzajemnym szacunku.
"Przyjaźń między ludźmi zamienia się w przyjaźń między miastami" stwierdził burmistrz. W trakcie rozmów w władzami Lüdinghausen oraz przedstawicielami Towarzystwa Niemiecko - Polskiego omówiono projekty współpracy na najbliższą przyszłość.
Jednym z projektów jest przeprowadzenie praktyk zawodowych w Lüdinghausen dla nyskich studentów, wymianę grup przedsiębiorców, rolników i urzędników, imprezę wakacyjną dla grupy uczniów z Polski, Niemiec, Czech i Francji pn. "Autobus Europejski", omówiono możliwość urządzenia nyskiego stoiska promocyjnego podczas targów gospodarczych, które odbędą się 6 sierpnia 2000r. w Lüdinghausen. W dniu 31 marca 2000r. delegacja Nysy zwiedziła firmę w Osnabrück, która przygotowuje dużą inwestycję w Nysie.
24 - 26.05.2000r. w Nysie przebywała trzyosobowa delegacja pod przewodnictwem Richarda Borgmanna zaproszona na "DNI NYSY 2000".
W delegacji uczestniczył również pan Holz - zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej (CDU) oraz Heinz Pawlinsky - członej Rady Miejskiej (SPD).
W dniu 25 maja br. w Urzędzie spotkali się z przedsiębiorcami, których nakłaniali do uczestnictwa w wystawie przedsiębiorców i rzemieślników "Gewerbeschau 2000" w Lüdinghausen, a następnie na nyskim placu Lüdinghausen umieścili tablicę pamiątkową.
W dniu 26 maja br.uczestniczyli w otwarciu "DNI NYSY".
Burmistrz Richard Borgmann stwierdził, że dotychczasowe kontakty ocenia bardzo dobrze.
Rokrocznie odwiedzają się wzajemnie nie tylko przedstawiciele władz lokalnych, ale również uczniowie szkół polskich i niemieckich. Burmistrz Borgmann stwierdził, że bardzo dobrze układa się współpraca w sektorze kulturalnym.
W tym samym czasie, kiedy przebywała w Nysie delegacja z Niemiec, w Lüdinghausen gościł podczas obchodów Dni Szkół Zespół Pieśni i Tańca "NYSA", który uczestniczył w imprezach związanych z tym świętem.
Burmistrz Richard Borgmann zaproponował również, by zaprosić delegację nyskich przedsiębiorców do udziału w targach gospodarczych, które odbędą się w dniu 6 sierpnia 2000r. w Lüdinghausen.
3.07.2000r. - AUTOBUS EUROPEJSKI
Z inicjatywy partnerskiego miasta, Lüdinghausen w ramach programu Unii Europejskiej "Młodzi w Europie" nyska młodzież wzięła udział w dwutygodniowym, międzynarodowym wyjeździe, którego kulminacją była wizyta w Parlamencie Europejskim.
Do wspólnego autobusu wsiedli również uczniowie szkół średnich z Francji i Czech. Objazd po Europie zainicjowali niemieccy partnerzy.
Pomysł finansowany był w dużej mierze przez Lüdinghausen oraz Unię Europejską.
W wyprawie udział wzięło po 10 osób z każdego miasta partnerskiego oraz dwóch opiekunów w każdej grupie.
Uczestników wybrano drogą losowania w szkołach, a warunkiem była biegła znajomość języka francuskiego i angielskiego.
Młodzież odwiedziła m.in. Lünen, Lüdinghausen, Strasburg, Taverny, Paryż i Dortmund.
W Nysie niemiecka młodzież zwiedziła zabytki Nysy.
6.08.2000r. - udział w wystawie gospodarczej "Gewerbeschau" w Lüdinghausen delegacji nyskich samorządowców i przedsiębiorców.
Nysę reprezentowali: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marian Pasieka, sekretarz Mirosław Aranowicz, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta i Gminy Aleksander Juszczyk oraz tłumacz Beata Juralewicz.
Po raz pierwszy partnerskie miasto odwiedzili nyscy przedsiębiorcy i rzemieślnicy. Wśród nich właściciele firmy produkującej wafle "Wacuś" Zbigniew Marek i Czesław Woźniak, Jerzy Witek prezes Stowarzyszenia Nyskich Przedsiębiorców, właściciel firmy "Kaja" Jan Kanonowicz, Maria Garczyńska właścicielka firmy budowlanej.
Wśród nyskich wystawców znaleźli się również najwięksi nyscy producenci: ASKO, ZUP, CHIO, Nysa Motor i Cukry Nyskie.
Na "Gewerbeschau" po raz pierwszy zaprezentowano nyskie stoisko. Zaprojektowane z myślą o tej imprezie, wykonane na wzór dworca kolejowego.
Nyskie stoisko wzbudzało wielkie zainteresowanie wśród zwiedzających. Jego wyglądem zachwycony był sam burmistrz Lüdinghausen Richard Borgmann, który stał się głównym orędownikiem uczestnictwa naszej delegacji w targach gospodarczych.
Na nyskim stoisko znajdowały się produkty naszych rodzimych przedsiębiorców i rzemieślników oraz foldery reklamowe (m.in. ZUP, Spółdzielni Inwalidów "Pokój", Nysa Motor).
Niemcy mogli skosztować wyroby cukiernicze z "Cukrów Nyskich", chipsy z Lilly Snack Foods, obejrzeć próbki skór z "Asko".
Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Obok stoiska miejskiego, gdzie zaprezentowano walory Nysy, swoją wystawę zaprezentowali nyscy artyści rękodzielnicy prezentując m.in. ceramikę, rzeźbę i sztukę witrażu.
Delegacja Urzędu Miejskiego i przedsiębiorcy spotkali się również z przedstawicielami komitetu partnerskiego Lüdinghausen - Nysa.
W targach "Gewerbeschau" wzięło udział przeszło siedemdziesięciu wystawców z terenu całych Niemiec.
Były one jedną z imprez zorganizowanych z okazji obchodów 1200 rocznicy istnienia Lüdinghausen.
3 - 7.10.2000r. - w Nysie gościła 4 osobowa delegacja radnych Rady Miejskiej z Lüdinghausen pod przewodnictwem Heinza Pawlinsky. Niemieccy goście spotkali się z Zarządem Miasta celem omówienia warunków dalszej współpracy. Odwiedzili Zespół Szkół Mechanicznych oraz wytwórnię wafli "Wacuś".
Wspólnie z przedstawicielami miasta Nysy odwiedzili drugie partnerskie miasto Szumperk, spotkali się z dyrekcją i pracownikami Spółdzielni Garbarskiej "ASKO".
25.10.2000r. w Lüdinghausen w pawilonie firmy pana Kaisera odbył się Jarmark Adwentowy. W jarmarku brali udział nyscy artyści rękodzielnicy.
17 - 19.02.2001r. - pobyt delegacji z Lüdinghausen - p. Augusta Willa z małżonką z SPD i byłego burmistrza Josefa Holtermanna w Nysie, udział w dniu 17.02.br. w finale czwartej edycji "Trytona Nyskiego". Goście zwiedzili oddaną po remoncie krytą pływalnię i inwestycje: składowisko odpadów komunalnych w Domaszkowiach, budynek przy ul. Zwycięstwa.
27.03.2001r. - w Nysie przebywała wycieczka z Ascheberg - Herbern, gminy położnej w sąsiedztwie Lüdinghausen. Pan H.Pavlinsky, radny z Lüdinghausen i członek Towarzystwa Polsko - Niemickiego w Lüdinghasen prosił, aby zaopiekować się zaprzjaźnioną gminą. W wycieczce uczestniczyło ok. 50 osób, którzy zwiedzali głównie Śląsk, jeden dzień pobytu przeznaczony był na zwiedzanie Nysy i okolic.
28 lutego 2002r. - z okazji 5-lecia powstania Towarzystwa Niemiecko - Polskiego i Niemiecko - Francuskiego w Lüdunghausen była delegacja w składzie: burmistrz Ryszard Rogowski, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wierzchowiec, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacek Suski i przewodniczący Komitetu Partnerskiego Andrzej Ledwina. W uroczystościach brali udział również przedstawiciele z Taverny.
16 - 18 lutego 2003r. - Sekretarz Miasta Nysy Maria Chmielowiec i Główny Specjalista ds. Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Zagranicznej Piotr Liniewski złożyli wizytę w partnerskim Lüdinghausen.
Wizyta miała dwa cele: podtrzymanie współpracy, wyznaczenie terminu organizacji dnia polsko-niemieckiego jak też nawiązanie kontaktów gospodarczych.
Uzgodniono, że obchody 10-lecia partnerstwa odbędą się podczas tegorocznych Dni Nysy.
Delegacja Nysy na spotkaniu z władzami Lüdinghausen i przedstawicielami lokalnego biznesu przedstawiła sytuację gospodarczą naszego miasta. Strona niemiecka zdeklarowała chęć pomocy w pozyskiwaniu kontaktów inwestycyjnych jak również pomoc w organizacji prac sezonowych Polaków w Niemczech. Już wcześniej - w grudniu ub.r. - jeden z tamtejszych przedsiębiorców zadeklarował chęć zatrudnienia w nadchodzącym sezonie 40-50 osób z Nysy.
Na tegoroczne obchody Dni Nysy przyjadą w tym roku nie tylko przedstawiciele władz Lüdinghausen, ale i osoby reprezentujące tamtejszy biznes.
23 - 24 maja 2003r. - W drugi dzień "Dni Nysy" - 24 maja 2003r. obchodziliśmy uroczyście 10-lecie partnerstwa Nysy i Lüdinghausen.
W związku z tym odbyła się uroczysta sesja w nyskim Muzeum. Uczestniczyły w niej władze miast partnerskich z Lüdinghausen, Szumperka, Kołomyji, Nysy, senator i poseł RP, władze wojewódzkie Opolszczyzny, władze powiatowe.
Była to okazja do nobilitacji jednego z inicjatorów współpracy, partnerstwa obu miast i protektora jego kontynuacji Pana Josefa Holtermanna, którego odznaczono tytułem "Honorowego Obywatela Miasta Nysy". Do tej pory przyznano trzy honorowe tytuły a jeden z nich otrzymał 8 listopada 1995r. - również mieszkaniec Lüdinghausen - ks. Gunther Gröthe, który położył kamień węgielny w kontaktach między Nysą i Lüdinghausden.
Władze niemieckie przywiozły w prezencie kopię pracy Andrew Kinghana przedstawiającą komunikujące się głowy, znajdującą się w muzeum w Münster a symbolizującą dialog między obiema stronami. Kopię wykonał rzemieślnik z Lüdinghausen.
Niemieccy partnerzy zabrali ze sobą obraz wykonany przez nyską artystkę Jolantę Tacakiewicz upamiętniający 10 - lecie partnerstwa Nysy i Lüdinghausen.
Za kilkuletnią współpracę partnerzy z Lüdinghausen szczególnie podziękowali Mirosławowi Aranowiczowi, byłemu sekretarzowi miasta.
19 – 21 wrzesień 2003r.
Na zaproszenie Burmistrza Lüdinghausen delegacja w składzie Burmistrz, Główny Specjalista ds. Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Zagranicznej uczestniczyli w święcie miasta oraz 16 rocznicy partnerstwa Lüdinghausen – Taverny. Delegacja z Nysy spotkała się przedstawicielami władz miasta, partii politycznych, Rady Miejskiej, Towarzystwa Niemiecko – Polskiego, partnerem francuskim z Taverny oraz mieszkańcami Lüdinghausen, którzy przyczynili się do partnerstwa naszych miast.
25 - 29 maj 2005r.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Pro Schola Musica oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie w terminie od 25 do 29 maja 2005 r. na terenie województwa opolskiego przebywała 65. osobowa orkiestra symfoniczna, którą tworzą uczniowie szkoły muzycznej z Lüdinghausen . Podczas wizyty młodzież niemiecka wspólnie z jej rówieśnikami - uczniami szkoły muzycznej z Nysy (członkami orkiestry kameralnej nyskiej szkoły) - uczestniczyła w warsztatach muzycznych prowadzonych przez wykwalifikowanych i uznanych pedagogów - na co dzień nauczycieli szkół muzycznych.
Kulminacyjnym wydarzeniem tego muzycznego spotkania młodzieży były wspólne koncerty symfoniczne. Uczestnicy wzięli również udział w dwujęzycznej lekcji o historii nyskich fortyfikacji przy okazji zwiedzania zabytkowych fortów.
14-16 czerwiec 2005r.
Wizyta delegacji z Nysy w Ludinghausen (Prezesi powołanego w Nysie Stowarzyszenia Współpracy Europejskiej J. Suski, Mikołaj Mróz, J. Barska / - spotkanie z Ambasadorem Polski w Niemczech Andrzejem Byrtem i członkami Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.
26-28 maj 2006r.
Udział delegacji z miasta Ludinghausen w obchodach święta miasta Nysy.
25-27 maj 2007r.
Udział delegacji z miasta Ludinghausen w obchodach święta miasta Nysy.